1511401_980297388657328_425992836320943143_n.jpg (skyword:210905)

Sadzonka wyskubuje z chwastowej maty wykonanej z tektury i zwieńczonej słomą. Zdjęcie Nicole Caldwell.

Zabezpieczenie przed chwastami w ogrodzie nie musi wiązać się z rozpylaniem chemicznym lub godzinami zgarbionymi, wyrywanie inwazyjnych roślin pomiędzy pomidorami. Mata chwastów tworzy barierę między ziemią a powietrzem i zapobiega wzrostowi roślin pod nią. I nie brakuje stylów mat chwastów: duża różnorodność jest dostępna do kupienia w wielu rozmiarach, lub możesz zrobić z materiałów, które prawdopodobnie masz już w domu.

 

W poprzednim poście omówiłem ogrodnictwo mulczowe, metodę nakładania warstw, która tworzy barierę chwastów, jednocześnie zasilając rośliny w ogrodzie. Do tego procesu w Better Farm użyliśmy tektury jako maty chwastów. Z biegiem czasu rozkłada się wraz z kompostem, aby stworzyć piękny, bogaty brud. Każdej wiosny kładziemy więcej tektury i mulczujemy na wierzchu, aby zaoferować naszym roślinom mnóstwo składników odżywczych, aktywność mikrobiologiczną i ochronę przed ekstremalnym upałem i suszą.

 

Przed podjęciem decyzji, czy chcesz użyć mat chwastów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Co nałożysz na matę chwastów? Wiele osób używa maty chwastów pod ściółką. Działa to cudownie, aby zapobiec chwastom, ale wszystkie chwasty maty w pewnym momencie załamują się – co oznacza, że ​​musisz usunąć ściółkę, odłożyć maty z chwastów i usunąć. Niektóre maty mogą trwać do 15 lat; inni, jeden sezon.
  • Jaki masz ogród?? Niektóre rośliny, jak te w angielskim ogrodzie bylinowym, są zaprojektowane z myślą o rozprzestrzenianiu się po twojej działce. Mata z chwastów zapobiegnie temu. Ale ogród warzywny byłby bardzo korzystny z maty chwastów między rzędami, a nawet wokół samych roślin.

Czy twoja fabuła zdała test? Poniżej znajdziesz więcej informacji, które pomogą Ci zdecydować, czy wybrać się na zakupioną w sklepie trasę, czy też zrób sobie matę do chwastów.

261858_10150313528650350_6187589_n.jpg (skyword:210916)

Zdjęcie Nicole Caldwell

Sklep kupiony

Wybór mat chwastów, które można znaleźć w sklepie, jest ogromny. Są wstępnie przycięte maty chwastów, nietknięte maty chwastów, maty o szerokości 3 stóp, szerokości 4 stóp, długości 10 stóp lub 50 stóp – i wszelkie ich wariacje. Są również dostępne w różnych materiałach: tkaninach polipropylenowych, płótnie lub nawet tkaninie wykonanej z mulczu! Tylko pamiętaj, aby unikać czarnego plastiku lub niebieskich plandek. Materiały te zaczynają szybko rozkładać się w gorącym słońcu i mogą wydzielać szkodliwe chemikalia do gleby.

Uwagi specjalne: szacowany czas życia materiału, zasięg.

Domowej roboty

Babka ogrodowa z mulczami Ruth Stout odniosła wielki sukces, kiedy położyła kartony na rzędach roślin, dodała kompost i siano i obserwowała kwitnący ogród. I do dziś ogrodnictwo w mulcz to świetny, ekologiczny sposób na karmienie roślin, jednocześnie kontrolując wzrost chwastów i utrzymując nawodnienie swoich roślin. Ale nawet jeśli nie chcesz brać ogrodu na mulcz, możesz wypożyczyć niektóre techniki, aby zabezpieczyć się przed chwastami jakikolwiek ogród lub krajobraz w twojej posiadłości. Gazeta i tektura to moje ulubione rzeczy.

 

Po wybraniu materiału i rozmiaru zainstalowanie maty chwastów nie może być prostsze:

  1. Pozostaw rośliny na swoim miejscu, upewnij się, że wszystkie odpady są oczyszczone i ułóż matę chwastów nad ogrodem. Jeśli używasz kartonu lub gazety, połóż je na chwastach i wokół roślin. Jeśli jeszcze nie posadziłeś, poczekaj, aż mata spadnie.
  2. Za pomocą nożyczek lub ostrego noża, wyciąć X w matę chwastów (duże X dla dużych roślin!).
  3. Zabezpiecz swoją matę chwastów szpilkami, dużymi zszywkami, kamieniami lub ściółką na górze.