Kiedy pracowałem w De Taart Van m’n Tante, słynnej piekarni w Amsterdamie, szarlotka była jednym z najpopularniejszych deserów, jakie sprzedaliśmy. Nie mogliśmy zepchnąć skorupy i obrać jabłka wystarczająco szybko, ponieważ każde zamówienie zdawało się zawierać przynajmniej jeden z rozkosznych deserów. Holenderskie szarlotki bardzo różnią się od amerykańskich szarlotek.

 

Appeltaart (szarlotka) po niderlandzku jest tłumaczony jako tarta jabłkowa; i zgodnie z ich holenderską nazwą, szarlotki w Holandii są otwarte i tworzone jak tarta. Skórki są prasowane, a nie walcowane, wypełnione przyprawionymi jabłkami (przyprawy zawierają zazwyczaj cynamon, gałkę muszkatołową, ziele angielskie i trochę cytryny), przykryte i upieczone.

 

Jedną z moich ulubionych rzeczy na temat tego stylu ciasta jest sposób, w jaki skorupa podnosi się do dolnej warstwy jabłek, która nie tylko smakuje wyśmienicie, ale także sprawia, że ​​łatwo się kroi. W kawiarniach w całym Amsterdamie można kupić appeltaart met slagroom (szarlotkę z bitą śmietaną). Mimo że jest to wersja wegańska, możesz ją ubić z bitą śmietaną!

chaplin-dutch-apple-pie-3-0915.jpg

Fotografia od: Amy Chaplin

Wegańskie holenderskie szarlotka

Do tego przepisu chcesz wybrać jabłko, które gotuje dość szybko, ale nie zwraca się do jabłka; Użyłem rudego złota. Czas pieczenia będzie różnił się w zależności od tego, jak długo jabłka będą gotować; może to wynosić od 45 minut do 1½ godziny. Pamiętaj, aby pozwolić mu całkowicie ostygnąć przed krojeniem, ponieważ soki muszą się zagęścić.

chaplin-dutch-apple-pie-4-0915.jpg

Fotografia od: Amy Chaplin

Składniki

Skorupa:

 • 1 ¼ szklanki białej mąki orkiszowej
  ½ szklanki plus 2 łyżki mąki pełnoziarnistej
  ½ szklanki plus 2 łyżki brązowej mąki ryżowej
  ¾ łyżeczka proszku do pieczenia
  ½ łyżeczki soli morskiej
  6 ½ łyżek wytopionego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia
  6 ½ łyżki syropu klonowego
  1 łyżka wody i więcej w razie potrzeby

Nadzienie:

 • 8 średnich (3 ¾ lb) jabłek, obranych, zardzewianych i pokrojonych w kostkę o ¾-calowych kostkach
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • ¼ łyżeczki ziela angielskiego
 • ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
 • szczypta soli morskiej
 • 2 łyżki świeżego soku z cytryny
 • 1 łyżka syropu klonowego
 • 1 łyżka cukru klonowego
 • 2 łyżki stołowe proszku Arrowroot
 • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

 

Wskazówki

1. Rozgrzej piekarnik do 350 stopni Fahrenheita.

2. Wyłóż dolną część 9-calowej szalki z papieru pergaminowego – zrób to, odwracając podstawę i umieszczając na niej większy kwadratowy kawałek pergaminu. Przymocuj boki, trzymając papier równo z podstawą. Odwróć go do góry nogami i złóż papier na środku, oliwie na boki patelni i odłóż na bok.

3. Dodaj mąki, proszek do pieczenia i sól do średniej miski i zamieszaj, aby połączyć.

4. W drugiej misce wymieszaj olej kokosowy, syrop klonowy i wodę.

5. Dodaj do mieszaniny mąki i zamieszaj, aby połączyć. Mieszanina powinna tworzyć twarde, miękkie ciasto; Dodaj więcej wody – łyżeczkę na raz – jeśli mieszanina jest lekko sucha. Równomiernie naciskaj na patelnię, dociskając ją do góry i odkładając na bok.

chaplin-dutch-apple-pie-1-0915.jpg

Fotografia od: Amy Chaplin

6. Dodaj jabłka do dużej miski, wraz z pozostałymi składnikami i podrzucaj, aż do równomiernego połączenia.

chaplin-dutch-apple-pie-2-0915.jpg

Fotografia od: Amy Chaplin

7. Wlać mieszaninę jabłek do skorupy i lekko docisnąć do wszystkich jabłek. Przykryć papierem pergaminowym, a następnie folią. Dobrze to uszczelnij, ułóż na blasze do pieczenia i piecz przez 45 minut.

8. Ściśnij folię ręcznikiem, aby wymieszać soki ponad powierzchnią jabłek. Przetestuj kilka jabłek za pomocą małego ostrego noża, jeśli są jeszcze twarde, nakryj ponownie ciasto i kontynuuj pieczenie przez kolejne 15 do 30 minut, aż jabłka będą miękkie, ale nie papkowate.

9. Gdy jabłka zostaną już ugotowane, zdejmij pokrywę i upiecz kolejne 45 minut.

10. Ciasto jest gotowe, gdy soki są pogrubione, a krawędź skórki ma głęboki kolor. 

11. Wyjmij z piekarnika i odłóż na bok, aby całkowicie ostygł, przed uruchomieniem noża paletowego wokół brzegów naczynia i ostrożnie usuwając boki. Pokrój i serwuj.