Wanilia bean and extract

Fotografia od: Jonathan Lovekin

Skąd to pochodzi?

Wanilia jest jedną z najbardziej pracochłonnych i drogich roślin na świecie (ustępując tylko szafranowi!). Każda roślina musi być zapylana ręcznie; wanilia jest owocem orchidei, która kwitnie tylko przez kilka godzin każdego roku. Ziarna (lub strąki) są później zbierane, również ręcznie, i konserwowane przez trzy do sześciu miesięcy, podczas których skurczą się do jednej czwartej ich pierwotnej wielkości, tracą 80 procent swojej wilgoci i rozwijają swój charakterystyczny aromat.

 

Wanilia uprawiana jest na Madagaskarze, w Jawie, w Meksyku i na Tahiti; ziarna każdego kraju mają swój własny charakterystyczny smak. Madagaskar i indonezyjska wanilia szczycą się najbardziej wanilinowym, charakterystycznym aromatem w wanilii. Meksykańska wanilia zawiera o połowę mniej waniliny, ale jest wyjątkowo dymna, winna i owocowa. Wanilia tahitańska ma również dużo mniej waniliny i jest ceniona za bardziej aromatyczny, kwiatowy aromat.

 

Waniliowe fasole

Całe ziarna wanilii mają bardziej złożony aromat waniliowy niż ekstrakt. Używaj strąków i maleńkich nasion do zaparzenia sosów i kremów. Dostępne w specjalistycznych sklepach i niektórych supermarketach, fasola powinna być błyszcząca, brązowo-czarna i wilgotna. Będą przechowywać w nieskończoność pojemnik hermetyczny w temperaturze pokojowej. Nie wyrzucaj ich po jednym użyciu. Opłucz, osusz i przechowuj do ponownego użycia. Następnie umieść fasolę, ponownie opłukaną i wysuszoną, w słoiku z cukrem, aby nadać cukierowi łagodny aromat waniliowy. Użyj cukru waniliowego dla dodania smaku podczas pieczenia lub w ulubionych napojach lub posyp go owocami.

 

Ekstrakt waniliowy

Ekstrakt jest wytwarzany przez namaczanie pokrojonych wanilii w alkohol i wodę, a następnie starzenie naprężonej cieczy. Jest często dodawany do ciastek, ciast, ciastek i innych deserów. Kupując ekstrakt, zawsze upewnij się, że etykieta mówi “czysty” (rodzaje imitacji pozostawiają gorzki posmak). Szczelnie zamknięte w temperaturze pokojowej, będzie trwać w nieskończoność. Lub spróbuj zrobić zszywkę w domu – to bardzo proste i stanowi świetny prezent, szczególnie dla kogoś, kto lubi piec (wystarczy dodać etykietę i wstążkę!).

 

Uzyskaj przepis na ekstrakt waniliowy

Jak zastąpić jedną drugą

Ziarna wanilii mają o wiele silniejszy smak niż ekstrakt, więc nie musisz używać tak dużo. Na przykład, jeśli twój przepis wymaga 1 łyżeczkowatego ekstraktu waniliowego, możesz zamienić go na 1/3 ziarenka wanilii, około 2-calowego kawałka. Jeśli twój przepis wymaga całej wanilii i masz tylko ekstrakt, musisz użyć trzy razy tyle lub 1 łyżkę stołową.

 

 

Zobacz nasz poradnik waniliowy Thomasa Thomasa, zatytułowany “Kitchen Conundrums”: