Leslie Scott, creator of Jenga.

Fotografia od: Sue Macpherson

Jeśli kiedykolwiek grałeś w rundę Jenga, możesz odnieść się do wiru emocji przeżytych w ciągu zaledwie kilku minut: lekkiego śmiechu, okresów poważnej koncentracji, rosnącego napięcia – wszystkich składników dobrej gry. Właśnie dlatego twórca za nim, Leslie Scott, miał całkowitą pewność, że gra zniknie z półek, gdy tylko kupujący ją zobaczą. Ale kiedy przedstawiła grę na zdominowanym przez mężczyzn London Toy Fair w 1983 roku, uświadomiła sobie, że tak nie jest. Trzeba było czasu, zwrotów akcji, aby włamać się do tego lukratywnego przemysłu.

 

Opowiadając o początku, Leslie Scott była światową kobietą, urodzoną w Tanzanii, wychowaną w Zachodniej i Wschodniej Afryce, i wykształconą w Ugandzie, Kenii, Sierra Leone, Ghanie i Anglii. Ostatecznie osiadła w Oksfordzie, ale nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, co pomogło zainspirować jej ikoniczny wynalazek.

 

Koncepcja Jenga pochodzi z jej doświadczeń z dzieciństwa i wspomnień z domu. Oparty był na grze, którą jej rodzina grałaby w latach 70., używając drewnianych klocków młodszego brata. (Kto by pomyślał, że ten wspólny stos drewnianych klocków ostatecznie zmieni jej życie na zawsze?) Po kilku latach grania z rodziną, Scott postanowił zmodyfikować, nazwać i wyprodukować teraz bardzo uzależniającą grę partyjną.

 

Zapytana o powody, dla których wierzy, że Jenga stała się tak popularnym nazwiskiem, Scott wyjaśnił w wywiadzie dla The Oxford Times: “W świecie, który stawał się coraz bardziej złożony, było to coś prostego, a czasami prostego”.

ombre tumbling tower game

Fotografia od: Shanna Sullivan

Kiedy wymyślał nazwisko, Scott chciał czegoś, co nie byłoby znane Amerykanom. Zamiast wymyślić zupełnie nowe słowo, wyjęła z korzeni i pożyczyła słowo “jenga” w języku suahili, co oznacza “budować”. Pomimo reakcji ze strony jej przyszłych kandydatów, Irwina Toya i Hasbro Corporation, nazwa była czymś, w co zawsze wierzyła. “Obie firmy uwielbiały tę grę” – wspominała w wywiadzie dla Freshpeel – “ale obie” nie znosiły tej nazwy, ponieważ tak się nie stało ” nic nie znaczę. To był potencjalny przełom, ale trzymałem się swoich pistoletów.

 

[DIY TO: Gra Ombré Tumbling Tower]

Trudno było wytrzymać w tym kluczowym momencie gry, zwłaszcza gdy jej początkowe wprowadzenie Jengi w 1983 roku nie było tak udane, jak się spodziewała. Trzy lata później Scott przeszedł prawdziwy przełom, kiedy ponownie uruchomił Jengę na Toronto Toy Fair. Alan Hassenfeld, prezes Hasbro, poszukiwał gry, wykrzykując: “Musimy to mieć”. I na szczęście, ze względu na markę, zachowała wierność sobie, pozostając niezachwianym w szczegółach, takich jak nazwa.

 

[DALEJ: Spotkaj się z Elizabeth Magie: Kobieta, która wynalazła monopol]

Chociaż Jenga okazała się dzikim sukcesem i pozwoliła jej opracować i sprzedać ponad 30 gier w 26-letniej rozpiętości, Scott opowiada o ruchu, który kosztował jej miliony: podpisała światowe prawa do kanadyjskiego brata przyjaciela z Oksfordu. Podczas gdy agenci otrzymują 75 centów za każde 10 dolarów ze sprzedaży, Scott otrzymuje tylko nikl za każdą 10-dolarową wyprzedaż.

 

Mimo że gra nie uczyniła Scotta milionerem, ta szalenie popularna gra rodzinna pozwoliła jej robić to, co kocha najbardziej: tworzenie gier. I kto nie kocha dobrej gry, by zbliżyć przyjaciół i rodzinę?

 

Czujesz się zainspirowany? Zobacz, jak zorganizować rodzinną noc z odrobiną zindywidualizowania Jenga: