Monopol board game

Fotografia od: Getty

Gdyby nie proces sądowy przeciwko braciom Parkera w 1973 r., Prawdziwy wynalazca Monopolu mógł nigdy nie zostać ujawniony. Pierwotnie powiedziano, że twórcą gry był Charles Darrow, człowiek, który w 1935 r. Sprzedał grę braci Parker Brothers. Prawdziwym wynalazcą Monopoly była Elizabeth “Lizzie” Magie, kobieta, która ledwo przeszła zarabiając zaledwie 500 $ na sprzedaży swojego patentu dla Parker Brothers ponad 80 lat temu.

 

Urodzona i wychowana w Macomb w stanie Illinois Magie była projektantką gier, stenografistką, opowiadaczką i poetką, komikiem, aktorką, inżynierem i reporterem prasowym. Powiedzieć, że zrobiła to wszystko, było niedopowiedzeniem. W 1904 roku, Maggie zrobiła coś, co mogło być najbardziej niezwykłą rzeczą w jej spełnionym życiu, dołączając do mniej niż 1 procent wszystkich wnioskodawców patentowych, którzy byli kobietami, kiedy opatentowała grę The Landlord’s Game – grę, którą stworzyła z intencją nauczania innych o Teoria jednego podatku Henry’ego George’a w zabawny i prostszy sposób. Była to gra, która w końcu stałaby się podstawą gry, którą wszyscy znamy i kochamy dzisiaj, Monopol. 

 

[DIY: Przenośna plansza do gry na plażę]

elizabeth magie

Tworzenie gry ziemianki nie było jedyną rzeczą, z której znana była Magie – jako rozpowszechniona feministka, której trudno było się utrzymać, reklamowała swoją etykę pracy (dosłownie) za “rzadką i wszechstronną zdolność dramaturgiczną, urodzoną artystkę; silne cechy bohemy, potrafią docenić dobrą historię, a jednocześnie jest głęboko i prawdziwie religijna – nie pobożna. ” Reklama zyskała uznanie w całym kraju i wkrótce wszyscy w kraju wiedzieli, że Elżbieta Magie była rozpowszechnioną feministką, a uwaga także pomogła jej zdobyć pracę jako reporterka. 

 landlord game patent

Magie nie szukała sławy ani fortuny na swoją grę, chociaż jesteśmy pewni, że byłoby miło – kiedy sprzedała patent do Parker Brothers, Miała tylko nadzieję, że gra zrobi to, co zamierzała robić przez cały czas, i będzie uczyć innych na temat teorii podatków, aby jej praca nie poszła na marne – niestety, tak nie było. Magie została zapomniana, Darrow i bracia Parkerowie przyćmili ją, gdy zapadli w zapomnienie o mistrzach Monopolu i Gry Właściciela.. 

 

Na szczęście, ten pamiętny proces sądowy z 1973 roku, kiedy Ralph Anspach został pozwany przez Parker Brothers za stworzenie anty-monopolu i odkrył prawdę o tym, kto naprawdę był za wynalazkiem monopolu i upewnił się, że imię Magie było znane – a jej historia została rozprzestrzenia się od tego czasu. Z powodu Anspach wyszło jeszcze więcej historii, które dyskredytują Darrowa, podobnie jak fakt, że kobieta imieniem Ruth Harvey stworzyła podstawę do gry w Monopoly, którą znamy dzisiaj, nazywając nieruchomości po miejscach, w których żyła lub gdzie wiedziała, że ​​żyją bogaci ludzie. Harvey wymyślił większość nieruchomości, które są nadal na pokładzie, w tym: Pensylvania Ave., Atlantic Ave., Mediterranean, Baltic i Park Place. Wygląda na to, że Darrow wykorzystał idee tych kobiet i uznał je za własne. Tyle o grze, którą “robił od podstaw wyłącznie w celu rozrywki”, jak zawsze twierdził. 

 

[SPRAWDŹ TO: Word Game and Chequers Cookies]

Dzisiaj miliardy ludzi grało w Monopoly na całym świecie i jest znane z tego, że jest zabawną grą dla całej rodziny, ale to, czego być może nie wiedzieliście, ale z pewnością teraz, jest taka, że ​​gra istnieje dzięki utalentowanej kobiecie Elizabeth Magie, feministka, Georgist i ktoś, kto pasjonował się wynajdowaniem gier.

 

Czujesz się zainspirowany? Dowiedz się, jak stworzyć swój własny stół do gry: