Entuzjaści koktajli Craft wiedzą, że aby wypić idealny napój, potrzebujesz najwyższej jakości, najświeższych składników. Ale jak często myślimy o innym centralnym aspekcie idealnego koktajlu – szkła?

Denver Cramer i Liely Faulkner, projektanci australijskiej firmy produkującej wyroby szklane Denver + Liely, poświęcają dużo czasu na zastanawianie się nad tym. Mówią, że ich “idealny gin glass” jest optymalnym kształtem dla klasycznego koktajlu ginowego lub nowego popijającego ginu szkolnego. Ma szeroką podstawę, która zapewnia dużo miejsca na lód. Zwęża się nieco bliżej szczytu, koncentrując aromaty. Wymiary szkła są tak specyficzne, że każde z nich jest rozdmuchiwane ręcznie.

Jaki kształt szkła może wpłynąć na sposób, w jaki lubisz koktajl? Spójrzmy na tradycyjne okulary do klasycznych koktajli ginowych.

cooking-school-classic-martini-029-d111289-1014.jpg

Fotografia od: Bryan Gardner

Szkło Martini lub szkło powiększające

Ta klasyczna sylwetka idealnie pasuje do Gin Martini. Łodyga utrzymuje ciepłe dłonie pijącego z miski, dzięki czemu napój jest zimniejszy, co jest ważne, ponieważ większość napojów w tym szkle jest podawana “do góry” lub bez lodu. Stożkowy kształt szkła utrzymuje połączone składniki i pomaga utrzymać mieszanie duchów o różnych gęstościach. Duża powierzchnia sprawia, że ​​każdy łyk przynosi ogromną porcję tego zapachu jałowca, który sprawia, że ​​dżin jest tak rozkoszny.

Szkło Coupe

Oryginalnie zaprojektowany do podawania szampana, szkło to zostało przyjęte przez wielu barmanów jako łatwiejsza do wypicia alternatywa dla kieliszka martini.

 

instant-party-garden-negroni-med109000.jpg

Rocks Glass lub Old Fashioned Glass

Łatwe do trzymania i zaprojektowane tak, aby mieć dużo miejsca na lód, szkło jest idealne do koktajli, które są wbudowane w szkło, jak Negroni. Ten duży otwór pomaga w aromacie kanału, ale nie tak mocno jak w kieliszku martini.

tom-collins-cocktail-102882438.jpg

Fotografia od: Emily Kate Roemer
Tom Collins podaje się w szkle Collinsa

Highball Glass lub Collins Glass lub Delmonico

Z technicznego punktu widzenia są to trzy oddzielne kieliszki, ale wszystkie służą podobnemu celowi. Ich długi, smukły kształt jest idealny do utrzymywania bąbelków, idealny do każdego napoju z tonikiem lub wodą sodową, jak Tom Collins lub Gin Fizz.

Jakie jest dla ciebie idealne szkło? Zrób test smaku z jednym z tych świątecznych koktajli dżin?

 

Zobacz, jak wstrząsnąć klasycznym koktajlem gin, cytrynowym i miodowym, Bee’s Knees – które serwujemy w szkle Martini: