ZA closeup of a person vacuuming a car's interior.

Fotografia od: Getty Images

Dla wielu rodzin samochód działa jak dom z dala od domu. W zależności od dnia jest to plac zabaw, klub obiadowy, mobilne biuro i studio makijażu w jednym. Kiedy wiosenne porządki będą się kręcić, prawdopodobnie odczujesz taką samą chęć posprzątania pojazdu, jak w salonie. Jennifer Newman, redaktor naczelna Cars.com i matka dwójki dzieci, dokładnie wie, jak się czujesz.

 

“Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą witryny Cars.com, a większość respondentów stwierdziła, że ​​ich samochód był miejscem numer jeden, w którym wiosenne porządki w tym roku”, mówi Newman. “Myślę, że zimą jest zbyt zimno, aby ludzie mogli tam jechać i zabrać swój samochód w czystość, więc gdy nadchodzi wiosenne porządki, nie mogą czekać.” Następnym razem, gdy masz przyjemny dzień, skorzystaj z pogody i obserwuj Wskazówki Newmana dotyczące głębokiego czyszczenia wnętrza samochodu.

 

POBIERZ DEBRIS

“Krok pierwszy, tak jak podczas sprzątania domu jest usuwanie gruzu”, mówi Newman. Oznacza to wyjęcie wszystkich przedmiotów z samochodu, takich jak butelki z wodą, zabawki, papier i inne małe przedmioty. “Upewnij się, że sięgasz głęboko pod fotele i wyjmuj wszystko, zanim zaczniesz czerpać próżnię.” Po prostu przygotuj się, by znaleźć też jakieś paskudne rzeczy: według ankiety Cars.com, 55 procent respondentów znalazło francuskiego narybku pod ich siedzeniem. (Byłem tam!)

 

WYJDŹ Z DIRTEM

Teraz, gdy pozbyłeś się wszystkich okruchów i śmieci, nadszedł czas, aby je wytrzeć. “W przypadku skórzanych foteli lub skórzanej kierownicy, upewnij się, że używasz czegoś, co zostało zaprojektowane dla skóry”, mówi Newman. Chusteczki dla niemowląt są kolejnym krokiem do czyszczenia skóry, ale upewnij się, że najpierw wypróbujesz test, mówi ekspert. Lubimy te lub te. “Do winylowych siedzeń i tapicerki wystarczy tkanina z mikrofibry i woda z mydłem” – mówi Newman. “Upewnij się, że używasz czystego ściereczka z mikrofibry spłukanego w czystej wodzie, aby wytrzeć po roztworze mydła.” Jeśli chcesz zachować środek czyszczący powierzchnię w samochodzie, możesz wyczyścić deskę rozdzielczą za pomocą delikatnego dezynfekującego chusteczki, aby zabić zarazki i usunąć brud. Te produkty będą działać na wszystkich twardych powierzchniach wewnętrznych twojego samochodu.

 

TICKLE TRICKY AREAS

Uchwyty na kubki z tylnym siedzeniem mogą stać się niechlujnie szybkie. Aby uniknąć starannego sprzątania, Newman sugeruje przyklejenie silikonowego kubka do pieczenia do uchwytów na kubki. “Kiedy się zabrudzą, możesz po prostu wyciągnąć je do czyszczenia i natychmiast wymienić na nowe”, mówi. Jednym z obszarów, które można łatwo rozwiązać, jest sprzęt. “Musisz uważać na taśmy pasa bezpieczeństwa” – podkreśla Newman. “Nie chcesz dostać tych mydlanych i mokrych, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pasów bezpieczeństwa.” Staraj się jak najlepiej usuwać wycieki z pasów bezpieczeństwa, gdy są jeszcze mokre, i nie używaj zbyt dużej siły podczas próby podniesienia starszych plam . Jeśli musisz usunąć zabrudzoną plamę, przejdź do szczegółów. “W pewnym momencie musisz przyznać, że przegrałeś bitwę.”

 

[MAKE: Dopasowana poduszka i koc na tylne siedzenie!]

ZMIEŃ FILTRY POWIETRZA

Jeśli po dokładnym oczyszczeniu samochodu nie wydzielał się zapach, może to być czas na zmianę filtrów powietrza. Brudne filtry rozprowadzą nieprzyjemny zapach przez otwory wentylacyjne w samochodzie. Zewnętrzne powierzchnie otworów wentylacyjnych można przetrzeć ściereczką, aby nie dopuścić kurzu, a wymiana filtrów może być większym wyzwaniem. “Zmiana filtra powietrza może być trudna, ponieważ każdy producent robi to trochę inaczej” – mówi Newman. “Najlepiej, jeśli weźmiesz samochód i zmienisz filtry powietrza co 12 000 do 15 000 mil.” 

 

WYKONUJ SWÓJ WŁAŚCIWY PIEC DO POWIETRZA

Jeśli szukasz świeżego zapachu do swojej jazdy, mówi Newman, pomiń odświeżacz powietrza z sosny i zamiast tego pod pachami umieść delikatnie pachnące saszetki. Możesz użyć lawendy lub innego suszonego kwiatu lub ziela. Trzymaj butelkę naturalnego sprayu w pokoju w konsoli środkowej, aby szybko odświeżyć.

 

[WASH: I SZCZEGÓŁY SWOJEGO SAMOCHODU W DOMU!]

CZYŚĆ PRZEDNIEJ SZYBY

“Czyszczenie okien w samochodzie powinno być ostatnim elementem na liście do sprzątania samochodu”, mówi Newman. Rozpocznij od pokrycia deski rozdzielczej szmatami lub ręcznikami, aby utrzymać czystą wodę w zatoce. Poszukaj środka do czyszczenia szkła przeznaczonego dla samochodów – będziesz miał większą szansę uniknięcia brzydkich smug. “Spryskaj środek czyszczący na przedniej szybie i użyj ściereczki z mikrofibry do czyszczenia przedniej szyby”, mówi Newman. “Będziesz potrzebował drugiej ściereczki z mikrofibry, aby następnie polerować przednią szybę.” Jeśli po pierwszym uruchomieniu nadal pojawiają się smugi, nie panikuj. Po prostu powtórz proces.

 

[CLEAN: Każdy pokój w twoim domu z naszym przewodnikiem do czyszczenia wiosennego]

ZOSTANIE ZORGANIZOWANE

Po zakończeniu porządkowania na dużą skalę, zainwestuj w narzędzia organizacyjne, aby utrzymać porządek w samochodzie przez cały rok. Newman mówi, że nie musisz szukać w tym celu skomplikowanych urządzeń. “Uważam, że najlepszą rzeczą do zorganizowania jest torba na zakupy zamiast obszernej skrzyni ładunkowej” – mówi. “Lepiej wsuwa się w niewielką przestrzeń, co jest idealne, jeśli trzymasz dużo w bagażniku.” Specjalista trzyma również ściereczkę z mikrofibry i paczkę wilgotnych chusteczek w schowku, aby poradzić sobie z czyszczeniem w podróży..

 

ZACHOWAĆ TORBY NA RĘKĘ

Kolejna z jej ulubionych porad? Przygotuj się do zorganizowania w locie. “W kieszeniach moich oparć trzymam zwykłe torby na zamek błyskawiczny” – mówi Newman. “Jest to łatwy sposób na powstrzymanie na wpół zjedzonych przekąsek, kredek i markerów, ale jest także przydatny, jeśli twoje dzieci wpadają w panikę”. 

 

HARMONOGRAM REGULARNE CZYSZCZENIA 

Po dokładnym oczyszczeniu samochodu należy poddawać go regularnym kontrolom czystości. “Dokładnie czyść samochód co najmniej raz w miesiącu” – radzi Newman. “Jeśli często jeździsz w samochodzie z powodu carpoolingu lub niekończących się weekendowych gier sportowych, możesz potrzebować czyszczenia wnętrza dwa razy w miesiącu”.